1. Ta strona korzysta z ciasteczek. Kontynuując przeglądanie, zgadzasz się na ich przechowywanie. Czytaj więcej

Oficjalny poradnik LSVRP

Dyskusja w 'Poradniki' rozpoczęta przez użytkownika Holy, 28 czerwca 2017.

 1. Holy

  Holy Opiekun projektów IC Gamemaster Sheriff's Department

  Dołączył:
  5 maja 2017
  Wiadomości:
  341
  Docenione treści:
  382
  [​IMG]
  Dzień dobry droga społeczności. Podczas tworzenia tego projektu spotkaliśmy się z dużą mieszanką ludzi, która do nas przyszła. Zaczynając od starych wyjadaczy, nowych graczy bez styczności z trybem RP, kończąc na ludziach grających na role-play`u z czatem głosowym. Postanowiliśmy wspólnymi siłami stworzyć poradnik, który pomoże Wam od całkowitych podstaw zrozumieć nasz, rdzenny tryb, którego będziecie doświadczać na serwerze gry. Miłego czytania. Poradnik będzie na bieżąco aktualizowany.
  [​IMG]

  Co powinieneś zrobić zaczynając grę?

  Zanim zalogujesz się pierwszy raz na serwerze powinieneś poznać zasady jakie na nim obowiązują, znajdziesz je w głównym regulaminie serwera. Jest to bardzo ważna wiedza z tego powodu, że nieznajomość regulaminu nie zwalnia z jego przestrzegania. Po poznaniu najważniejszych zasad przyszła pora na stworzenie postaci. Wreszcie wchodzimy do gry! Twoim oczom ukaże się ekran logowania, należy wpisać w odpowiednio wyróżnione miejsca swój login taki jaki masz na forum oraz hasło, gdy już to zrobimy wybieramy postać i po chwili ładowania znajdujemy się w Los Santos!

  Gdy na naszym ekranie pojawi się już nasza postać pierwsze co powinniśmy zrobić to wpisanie komendy '/pomoc', gdy to zrobimy pojawi się lista komend z opisem ich działania. W taki sposób poznasz podstawowe komendy jakie istnieją na serwerze co pozwoli Ci poznawać skrypt serwera, ale najlepszy sposób na jego nauczenie jest użycie poszczególnych komend w praktyce! Zawsze możesz napisać do jednego z dostępnych Supporterów, którzy z przyjemnością Ci pomogą, jeżeli będziesz miał jakieś pytania. Pamiętaj, żeby nie pisać od razu do Administratora czy Gamemastera, jeżeli są dostępni Supporterzy. Istnieje podział obowiązków w ekipie.

  Kolejnym etapem jest znalezienie miejsca do noclegu, np. pokoju w hotelu. Hotele to najczęściej duże, zauważalne punkty. Po dłuższym spacerku po mieście na pewno na coś trafimy. Zawsze możemy skorzystać z Untera (odpowiednik serwerowej taksówki, Ubera). Kiedy uda nam się już wynająć pokój będziemy mieli przyjemność "spawnowania" się w tym samym miejscu i już nie będziemy musieli się przejmować codziennym pokonywaniem Los Santos do naszego miejsca pracy.

  A właśnie.. mowa o pracy. W końcu musimy mieć za co opłacić nasz hotelowy pokój! Pora na znalezienie środka zarobku. Nie chcemy chyba poruszać się przez całe życie autobusami? Jeżeli jesteśmy początkujący i chcemy zaoszczędzić czasu najlepiej udać się na forum do TEGO działu. Wybieramy interesujący nasz lokal, a dokładniej temat tego biznesu i rekrutujemy się. Najlepiej ładnie opisać swoją osobę, charakterystykę swojej postaci i jak najbardziej przekonać lidera do wybrania nas. To się opłaca! Raczej nie poleca się łapać brzytwy od samego początku (czyli głównych frakcji; LSPD, MC, GOV, Weazel News). Najczęściej potrzeba przyswoić troszeczkę wiedzy, żeby w nich grać na odpowiednim poziomie, ale jeżeli czujesz się na siłach zawsze możesz zapisać się do akademii.

  Gdy uzbieramy już jakąś kwotę możemy udać się do urzędu i wyrobić sobie prawo jazdy, kupić samochód lub inny środek transportu. Z czasem przyjdzie czas na zakup własnego mieszkania, które będą dostępne w odpowiednich punktach na mapie.

  [​IMG]

  Jak być lepszym w role-playu i czerpać większą przyjemność z gry oraz dawać ją innym? Przeczytaj!

  1. Pamiętaj, że Role Play to przede wszystkim wcielanie się w swoją postać, tworzenie jej charakteru i historii. Przed stworzeniem swojej postaci możesz wziąć kartkę (lub w tym przypadku otworzyć plik w notatniku) I rozpisać sobie podstawowe cechy swojej postaci. Jej zalety, wady(do tego jeszcze wrócimy), cechy wyglądu i charakterystyczne zachowania. Zapobiega to tworzeniu przez gracza abominacji zwanej potocznie "postacią nijaką". Czyli taką, która łapie się wszystkiego co fajne, nie zwracając uwagi na to, że wcześniejsze jej losy toczyły się w zupełnie odmiennym kierunku.

  2. Twoja postać nie jest cudowna! Tak właśnie. Dobrze jest pamiętać, że świat nie jest pełen idealnych ludzi. Są ludzie chudzi, grubi, bogaci i biedni. Są palacze, narkomani i alkoholicy. Są nieustraszeni reporterzy i osoby, które boją się nawet małego pajączka. Wstydnisie i bohaterzy klubowych imprez. Im kreatywniej stworzysz swoją postać pod względem realizmu, tym lepiej odbierać Cie będą ludzie, z którymi tworzysz rozgrywkę. Każdy z nas w świecie realnym ma swoje wady jak i zalety. Tak samo powinno być z postaciami w grze. Pamiętajcie, że nadal to jest gra i nie odwzorowujemy w 100% realnego życia.

  3. "Pieniądze szczęścia nie dają." Otóż to - Odgrywając swoją postać nie powinniśmy stawiać grubości jej portfela na pierwszym miejscu. Musimy mieć gdzieś z tyłu głowy, że role-play to przede wszystkim tworzenie kreatywnych i ciekawych akcji dla siebie i otoczenia. Pieniądze z czasem same przyjdą, nie musimy wyciskać z jednego dnia rozgrywki tyle e-dolarów ile się tylko da. Skupmy się lepiej na tym co dla nas przyjemne, czyli kontakt z innymi ludźmi. Środowisko graczy grających dla pieniędzy nazywane jest potocznie "statsiarzami" i nie jest zbytnio szanowane w społeczności.

  4. Miej ty rozum i godność człowieka. Chodząc po swojej dzielnicy jako gangster, czy śmigając przez miasto w swoim nowo kupionym Adderze nie powinniśmy zapomnieć, że nasza postać nie jest bezkarna ani nieśmiertelna. W przypadku odgrywania gangstera, jeżeli zobaczymy jakiegoś obcego na naszej dzielnicy, wcale nie musimy od razu do niego podchodzić i go okradać na środku ulicy w samo południe. Wiadomo, że w rzeczywistości miasto nie jest puste i ciągle dookoła chodzą ludzie a samochody przejeżdżają nam przed oczyma. To, że w okolicy nie ma innego gracza nie znaczy, że możemy czuć się wtedy bezkarni. To samo tyczy się kierowców i pościgów. W rzeczywistości pościgi nie zdarzają się aż tak często. Nawet jeśli mamy szybkie auto i spróbuje zatrzymać nas patrol policji czemu mielibyśmy zacząć uciekać jako zwykły obywatel, jeżeli nie przewozimy żadnych nielegalnych przedmiotów, czy nie jesteśmy poszukiwani? Jeżeli tylko dla własnej frajdy chcemy pouciekać samochodem przed policją na serwerze roleplay, musimy liczyć się z ogromnymi konsekwencjami dla naszej postaci.

  5.Strach może być dobry! Będąc w sytuacji zagrożenia w grze przecież nie sami nie czujemy strachu, prawda? Bo przecież co się nam może stać przed ekranem komputera? Nasza postać zostanie zabita, okradziona z kilkuset dolarów, trudno - Posiedzimy trochę w szpitalu i odrobimy pieniądze. Otóż nie tak powinno to działać. Podczas sytuacji zagrożenia powinniśmy zastanowić się jak zareagowalibyśmy w rzeczywistości. Nikt przecież nie będzie próbował zgrywać rambo podczas gdy ktoś inny mierzy do nas z pistoletu. Dlatego reakcje naszej postaci powinny jak najbardziej przypominać te z prawdziwego życia! A z własnego doświadczenia dodam, że jak zagramy "skulonego pieska" to i nasi napastnicy pozwalają nam zostawić trochę dolarów za dobrą grę.

  [​IMG]

  Pojęcia RolePlay:

  Każda gra ma swoje zasady, nie inaczej jest w przypadku gry na serwerze Roleplay, bowiem istnieją pewne pojęcia, których znajomość oraz ich przestrzeganie jest kluczowym elementem tego typu rozgrywki. Poniżej przedstawię większość z tych pojęć.

  Role Play (RP) - Jest to tryb rozgrywki polegający na stworzeniu swojej postaci oraz kreowanie jej na własny, wyobrażony sposób oczywiście przestrzegając przy tym zasad serwera. Gra opiera się na używaniu komend /me oraz /do, za pomocą których możemy opisać czynności wykonywane przez naszą postać czy też sam wygląd naszej postaci.

  In Character (IC) - Pojęcie to określa wszystko co dotyczy naszej postaci. Do strefy In Character wlicza się także czat lokalny In Character, za pomocą którego wypowiadamy się w imieniu naszej postaci. Bardzo ważnym jest, aby nie mylić czatu Out Of Character (o którym niżej) z In Character. Na czacie IC nie można rozmawiać o nowych filmikach na youtube czy o tym co dzis jedliśmy na obiad - od tego jest czat OOC.

  Out Of Character (OOC)
  - Totalne przeciwieństwo In Character. Sfera OOC opiera się na świecie rzeczywistym i dotyczy wszystkiego co nie ma związku z grą IC. Do sfery tej wlicza się także czat Out Of Character, na którym można rozmawiać o wszystkim co tylko można sobie wyobrazić. Nie można naturalnie łączyć w żaden sposób stref IC oraz OOC, gdyż jest to niezgodne z grą RP.

  /me - Komenda służąca do opisywania czynności wykonywanych przez naszą postać w czasie rzeczywistym.
  Przykład:
  /me podnosi z ziemii kamień, po czym rzuca nim przed siebie.
  Jak to wygląda na czacie?
  **Jack Kovalsky podnosi z ziemii kamień, po czym rzuca nim przed siebie.**

  /do - Komenda służąca do opisywania otoczenia naszej wirtualnej postaci. Można nią także opisywać reakcje naszej postaci na innych graczy.
  Przykład:
  /do Samochód X jest bardzo brudny.
  Jak to wygląda na czacie?
  **Samochód X jest bardzo brudny. (Jack Kovalsky)**

  Brutally Wounded (BW) - Utrata przytomności wywołana na skutek brutalnego pobicia, postrzału czy czegoś co mogło wpłynąć na taki stan naszej postaci. Postać posiadająca efekty BW nie może się ruszać, mówić i tak dalej. Po odzyskaniu przytomności naszej postaci mamy obowiązek odegrać wszystkie skutki sytuacji, po której mieliśmy BW.

  Admin Jail (AJ) - Kara nadawana przez członków administracji za łamanie regulaminu serwera. Podczas tej kary zazwyczaj nasza postać jest przeniesiona w miejsce odosobnienia, gdzie nie ma żadnego innego gracza. Po wyjściu z AJ nie odgrywamy, że tam byliśmy tylko gramy tak jakby tego zajścia nie było.

  MG - MetaGaming
  Jest to wykorzystanie informacji IC uzyskanych drogą OOC w świecie IC. Np. Widzisz w świecie gry przed sobą jakąś postać której nigdy wcześniej nie widziałeś i nie znasz jej danych osobowych, ale zauważasz nad głową napis, w którym jest imię i nazwisko tej postaci. Nie zastanawiając się długo przepisujesz nick nad głowy do czatu ic pisząc: "Witaj Joshua Walkers, jestem Mike Toren." To jest błąd! Popełniłeś właśnie MetaGaming. Aby kogoś poznać musisz najpierw zapytać się przy pomocy czatu IC jak ktoś się nazywa, gdy Ci ujawni swoje dane dopiero wtedy Twoja postać poznaje tą drugą i już możesz bez obaw posługiwać się jego imieniem i nazwiskiem w świecie IC.

  PG - PowerGaming
  Jest to wymuszenie czegoś na kimś. Np. "/me wypycha Joshue przez okno", "/do Joshua umiera". To jest właśnie przykład PowerGamingu na graczu. Nie jest to dopuszczalne ponieważ każda postać decyduje za siebie, wy nie możecie zdecydować o tym czy przez popchnięcie ktoś inny umrze czy przeżyje, decyduje o tym właściciel postaci. Aby nie popełnić powergamingu należy postąpić w następujący sposób:
  "/me stara się popchnąć Joshe tak by wypadł z okna", "/do Czy udało się wypchnąć Joshue z okna?". Przed zrobieniem komuś krzywdy w świecie gry musicie zapytać czy dana czynność się może udać.

  DM - DeathMatch
  Jest to zabijanie innych postaci, strzelanie do nich, bicie - bez konkretnego powodu. Gdy nikt nie zaszedł Ci za skórę IC nie możesz go pobić, nie możesz do niego strzelać, nie możesz zabijać nikogo bez powodu. Jeśli chcesz komuś zrobić krzywdę musisz mieć do tego wyraźny powód IC, dajmy na to: ktoś IC Cię obraził i prowokuje Cię do bójki wtedy masz prawo mu przyłożyć, aczkolwiek mając na uwadze, że każdy czyn nosi za sobą konsekwencje. Jeśli kogoś zabijesz lub zrobić komuś krzywdę, policja Cię złapie i ukara, Twoja postać wtedy nie będzie mogła dołączyć do żadnej służby porządkowej ze względu na to, że była karana.

  NJ - Ninja Jacking
  Jest to wyrzucenie kogoś za steru pojazdu. Jest to mało realne zachowanie, niedopuszczalne w grze RolePlay.

  CK - CharacterKill
  Jest to uśmiercenie odgrywanej postaci. Jeśli to zrobisz Twoja postać umrze i nie będziesz mógł nią ponownie zagrać, koniecznie będziesz musiał stworzyć nową. To Ty decydujesz kiedy Twoja postać całkowicie skończy swój żywot, chyba, że zajdziesz za skórę jakiejś grupie przestępczej, która przy pomocy odpowiednich środków postanowi Cię zabić.

  CK2 - CarKill
  Jest to zabijanie graczy poprzez najechanie na niego i postój podczas gdy on jest pod samochodem. Jest to czynność zabroniona. Chcesz kogoś potrącić przy pomocy samochodu? Możesz to zrobić z wyraźnym powodem IC, ale nie możesz stać pojazdem na graczu.

  Bug Using - wykorzystywanie wykrytego błędu w skrypcie. Surowo zabronione! Wszelkie glicze należy zgłosić administracji serwera.

  credits:
  Shivson
  MenTosiK
  Wiesiu
  LOST
  Katsuru
   
 2. AzotoN1

  AzotoN1 Developer

  Dołączył:
  11 czerwca 2017
  Wiadomości:
  160
  Docenione treści:
  132
  To już wiem czemu Holy tak mało na discordzie siedział :D. Ładny poradnik, propsy !
   
  Holy lubi to.
 3. KwidyNNN

  KwidyNNN Betatester elo

  Dołączył:
  6 maja 2017
  Wiadomości:
  50
  Docenione treści:
  87
  Weri gut poradnik. Polecam Magda Mateusz.
   
 4. Nicziro

  Nicziro Supporter Supporter

  Dołączył:
  25 czerwca 2017
  Wiadomości:
  222
  Docenione treści:
  324
  Dodać też warto, że w tym wszystkim potrzebna, a raczej mile widziana jest kreatywność - zawsze lepiej wymyślić chociażby błahe akcje dla Naszych postaci, niż stać w kółku na animacji .rap2 i zminimalizowaną grą, to zabija immersję, drodzy Gracze.
   
  yungfib lubi to.
 5. xor

  xor

  Dołączył:
  27 czerwca 2017
  Wiadomości:
  32
  Docenione treści:
  21
  Bardzo fajny poradnik. Spostrzegłem, że zazwyczaj początkowo ludzie maja problemy głównie z MG i PG, dlatego ewentualnie dodałbym tu jeszcze po jakimś przykładzie zachowań niepożądanych. A tak to nic dodać, nic ując. Dobra robota.
   
 6. Jakub

  Jakub

  Dołączył:
  10 czerwca 2017
  Wiadomości:
  29
  Docenione treści:
  3
  Ładnie, dla nowych gracze na pewno przydatny, dobra robota.
   
 7. sorenna

  sorenna

  Dołączył:
  29 czerwca 2017
  Wiadomości:
  3
  Docenione treści:
  1
  Idealny poradnik dla nowych graczy :D
   
 8. Holy

  Holy Opiekun projektów IC Gamemaster Sheriff's Department

  Dołączył:
  5 maja 2017
  Wiadomości:
  341
  Docenione treści:
  382
  Dziękujemy za docenienie naszej roboty. Chciałbym aktualizować poradnik więc w ramach możliwości dawajcie znać czy czegoś ważnego brakuje.
   
  Katsuru lubi to.
 9. Bednar

  Bednar Flexin' Subs Sheriff's Department

  Dołączył:
  2 czerwca 2017
  Wiadomości:
  21
  Docenione treści:
  14
  A czasem z tym CK i CK2 nie jest odwrotnie? :D
   
  Wheezy lubi to.
 10. Holy

  Holy Opiekun projektów IC Gamemaster Sheriff's Department

  Dołączył:
  5 maja 2017
  Wiadomości:
  341
  Docenione treści:
  382
  Dziękujemy ;)
   
 11. Wheezy

  Wheezy

  Dołączył:
  3 lipca 2017
  Wiadomości:
  2
  Docenione treści:
  0
  To chyba bardziej chodziło, że są dwa pojęcia, których skróty są oznaczone jako CK i ta dwójka jako taki indeks oznaczona xD

  Edit: A może nie :X
   
 12. Husar

  Husar krul ortografi

  Dołączył:
  8 czerwca 2017
  Wiadomości:
  23
  Docenione treści:
  10
  Polecam dla nowych graczy warto przeczytać :) Taki odkop.
   
  kuba lubi to.
 13. Stocku

  Stocku

  Dołączył:
  13 lipca 2017
  Wiadomości:
  10
  Docenione treści:
  2
  Kurczę, fajna sprawa, na pewno przyda się dla nowych graczy w świecie Role Play. :)
   
 14. Vengenz

  Vengenz

  Dołączył:
  23 lipca 2017
  Wiadomości:
  7
  Docenione treści:
  2
  Według mnie warto dopisać do komendy /do potwierdzenie czynności(nie wiem jak to opisać) chodzi mi o to
  /me podbiega od tyłu do Jack'a Kovalsky'ego po czym kopie go w plecy < to już będzie jako PG ale gdy dodamy /do Czy udało mu się kopnąć w plecy? albo w skrócie /do Udane? < to wtedy nie wyjdzie jako PG gdyż damy wybór osobie która jest kopana w plecy wybór.
  a wyglądać będzie to mniej więcej tak
  **Mike Jensen podbiega od tyłu do Jack'a Kovalsky'ego po czym kopie go w plecy**
  **Czy udało mu się kopnąć w plecy? (Mike Jensen)**
  **Jak najbardziej gdyż nie miał pewności że Mike będzie atakował Jack'a. (Jack Kovalsky)**

  Do również można skrócić i będzie to wyglądało mniej więcej tak:
  **Mike Jensen podbiega od tyłu do Jack'a Kovalsky'ego po czym kopie go w plecy**
  **Udane? (Mike Jensen)**
  **Tak. (Jack Kovalsky)**

  Warto to dodać bo po starcie serwera może być zasyp Power Gamingu.

  Przeczytałem o PG i jednak jest tam o tym wspomniane, ale przydałoby się jednak pokolorować linijki z akcjami, wtedy będą się rzucać w oczy i nowi będą łatwiej wyłapywać te najważniejsze pojęcia i komendy. Wiem wiem czepiam się trochę na siłę, ale wiem że niektórzy są po prostu zbyt leniwi i widząc tyle tekstu nie przeczyta nawet połowy, a jak będzie widział kolory to rzuci mu się to w oczy i chociaż trochę wyłapie, ewentualnie jak serwer wystartuje to taki poradnik powinien być wyświetlany dla nowych kont przy wejściu na serwer, albo jak na net4game, po prostu stworzona sztuczna sytuacja, w której trzeba odegrać /me i /do i opis podstaw jakie są wypisane w tym temacie. Jeśli post jest zbędny to możecie go usunąć.
   
  Shivson lubi to.
 15. kopia

  kopia

  Dołączył:
  7 października 2017
  Wiadomości:
  15
  Docenione treści:
  10
  Przyda się, aczkolwiek wideoporadnik wg. mnie byłby lepszy, prostszy w odbiorze
   
 16. pitbull291BOSS

  pitbull291BOSS Donator

  Dołączył:
  9 października 2017
  Wiadomości:
  21
  Docenione treści:
  2
  Super poradniczek. Dobra robota. Pozdrawiam
   
 17. Yasuo

  Yasuo

  Dołączył:
  21 października 2017
  Wiadomości:
  1
  Docenione treści:
  1
  Dzięki wielkie! ;)


  „Hasagi!”
   
  Holy lubi to.
 18. klunnijs

  klunnijs

  Dołączył:
  6 października 2017
  Wiadomości:
  3
  Docenione treści:
  0
  Sam zamysł na poradnik fajny, aczkolwiek można dodać jeszcze dużo pojęć. Naprzykład wszystkim nam znany CN - Celebrity Name. Postacie nie mogą być nazwane znanymi osobistościami świata. Aktorami, piłkarzami, etc.
   

Poleć tę stronę